Słownik dewiacji – „A”

Dewiacja wg słownika języka polskiego jest „silnym odchyleniem od normy w zachowaniu, postępowaniu lub myśleniu”. O jakie „odchylenia” chodzi? Może wydaje Ci się, że preferując seksualne zabawy inne niż wszyscy, ocierasz się o dewiację? Poznaj swoje dewiacje – prezentujemy pierwszą część małego słownika dewiacji.

Dewiacja seksualna jest zaburzeniem seksualnych trudnym do zdefiniowania. Według niektórych autorów jest to dziwna potrzeba seksualna, seksualne uzależnienie od przedmiotów, ludzi, miejsc, sytuacji. Dla jednych jest czymś podniecających, dla innych czymś zaspokajającym, bez czego nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania. Poznajcie najpopularniejsze dewiacje na literę „A”.

Dewiacje seksualne na literę „A”

Agalmatofilia – silny pociąg seksualny do pomników i rzeźb. Jest to swego rodzaju odmiana fetyszyzmu. Podniecenie seksualne uzyskuje się w wyniku oglądania lub dotykania rzeźby/pomnika – może prowadzić do orgazmu. W seksuologii znane jako kompleks Pigmaliona.

Agorafilia – satysfakcja seksualna osiągana jedynie w miejscach publicznych. „Agora” jest bodźcem seksualnym.

Agreksofilia – satysfakcja seksualna osiągania w wyniku podsłuchiwania przebiegu kontaktu seksualnego innych osób. Filia będąca formą voyeuryzmu (oglądactwa).

Akrofilia – bodźcem seksualnym jest wysokość. Chodzi w tym wypadku o akt seksualny wykonany w wysokich miejscach takich jak balkon czy dach budynku.

Akromotofilia – bodźcem seksualnym jest odmienny kolor skóry partnera.

Albutofilia – dewiacja, w której bodźcem seksualnym jest woda. Nie obędzie się więc bez prysznica, wanny, basenu czy otwartego akwenu.

Alghedonia – przeżywanie rozkoszy podczas doznawaniu bólu fizycznego.

Altocalciphilia – występuje w przypadku osiągania satysfakcji seksualnej z podglądania osób, które noszą obcasy, oglądania nóg z obcasami.

Amaurofilia – mamy z nią do czynienia, kiedy bodźcem seksualnym jest współżycie seksualne w ciemnościach – do tego partner koniecznie musi mieć zamknięte oczy.

Anaclitism – bodźcem seksualnym są przedmioty dziecięce – ubranka, zabawki itd. Nie ma to żadnego związku z pedofilią.

Anastemafilia – potrzeba seksualna związana z przebywaniem, seksem z partnerem niskiego wzrostu.

Andromimetofilia – satysfakcja seksualna z przebywania/seksu w towarzystwie kobiety udającej mężczyznę.

Autonepiofilia – zwana również infantylizmem parafilicznym, pobudzenie ertoyczne osiąga się podczas odgrywania ról z okresu niemowlęcego – noszenie pieluch, korzystanie ze smoczka, przebieranie się w śpioszki itd. Nie jest związane w żaden sposób z pedofilią.

Apotemnofilia – postać masochizmu, obsesyjna chęć amputacji własnej kończyny. Powiązaną dewiacją jest akrotomofilia – preferencje seksualne skierowane do osoby z amputowaną kończyną.

Arachnefilia – bodźcem seksualnym są pająki.

Asfiksjofilia – odczuwanie zaspokojenia seksualnego na skutek duszenia partnera lub bycia duszonym.

Aulofobia – obsesyjny lęk przed instrumentami muzycznymi kojarzącymi się z członkiem.

Autagonistofilia – podniecenie związane z publicznym seksem.

Autofetyszyzm – podniecenie związane z własnym ciałem lub jakąś jego częścią. Podobną dewiacją jest autoskopofilia – bodźcem seksualnym jest oglądanie własnego ciała, narządów płciowych.

Autonekrofilia – podniecenie związane z wyobrażeniem siebie martwym.

Autopedofilia – rozkosz osiągana jest z poczuciem bycia traktowanym jako dziecko.

 

Słownik powstał z pomocą drogerii erotycznej – Gumkoland.pl

 

Zdjęcie: Pixabay.com